Kraków - wzrost opłat za nieruchomościRozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości bywa bardzo dotkliwe dla osób, które posiadają bardzo duży metraż – szczególnie odczuwalne jest to w dużych miastach, takich jak Kraków. Oczywiście istnieją branże i pewne specjalne grupy gruntów albo nieruchomości, które w każdym samorządzie lub mieście, traktowane są na preferencyjnych warunkach. Bardzo ważne jest w tym kontekście tworzenie odpowiedniego prawa, które będzie niezbyt dotkliwe i surowe dla małych mieszkań i ich lokatorów, którzy podatek od nieruchomości czy inne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości, przyjmują raczej z umiarkowanym zadowoleniem.

Podatek od nieruchomości i gruntów, który dotyka wszystkich w równym stopniu i jest przeważnie ustalany co roku na nowym pułapie lub utrzymywany na starym, o ile taka jest wola polityczna wyrażana w głosowaniach miejskich radnych, albowiem to oni posiadają kompetencje do ustanawiania wysokości i sposobu ściągania podatku od nieruchomości z miejskich lokatorów. Co niewątpliwie zdarza się często – taki podatek od nieruchomości gwarantuje większym miastom nawet wielomilionowe wpływy i jakiekolwiek zmiany przy tym podatku mogą drastycznie podnosić lub obniżać wpływy budżetowe do miejskiej kasy, a same regulacje podatkowe są w tym kontekście łakomym kąskiem dla każdej nowej opcji politycznej przejmującej samorząd.

Takie zmiany zachodzą zarówno w miastach mniejszych jak i większych, również w Krakowie. W roku 2016 rezydenci Krakowa znów zostali postawieni przed faktem dokonanym – radni przyjęli nowe stawki opłat i podatków, między innymi za wodę i ścieki.

 

Utrzymanie gospodarstwa domowego w Krakowie

Koszty, które ponosić trzeba regularnie z tytułu posiadanego lokalu mieszkaniowego, a które są raczej nie do przeskoczenia i muszą być wliczone w comiesięczny lub całoroczny domowy budżet, to chociażby:

  • media, a więc prąd, woda, ogrzewanie czy gaz, bez których egzystowanie w dzisiejszych warunkach wydawało by się niemożliwe – zaś ich miesięczna wysokość, w zależności od konsumpcji danego gospodarstwa domowego, swobodnie przekraczać może tysiąc złotych miesięcznie
  • czynsz, który nawet w przypadku posiadania lokalu socjalnego czy komunalnego przyznawanego przez samorząd, i tak trzeba regularnie płacić, nawet w niedużej wysokości
  • w przypadku osób posiadających własnościowe mieszkania, pojawia się niejednokrotnie dodatkowa składka dla członków wspólnoty czy innych lokatorskich organizacji
  • koszty remontowe, które nawet w nowym budownictwie i przy przejęciu mieszkania prosto od dewelopera, trzeba jednak wliczyć
  • wydatki związane z codzienną eksploatacją, jak chociażby artykuły gospodarstwa domowego czy środki czystości
  • ubezpieczenie nieruchomości, które nie jest obowiązkowe w każdym przypadku, ale przy zakupie mieszkania w pomocą kredytu bankowego, jest obowiązkowe.

W 2016 roku zmiany podatkowe dotyczą przede wszystkim poniższych elementów:

  • woda i ścieki – wzrost podatku w sumie o 27 % (wzrost ma być sukcesywny, aż do 2019 roku)
  • kontynuacja opłaty uzdrowiskowej oraz targowej, z których Kraków miał zrezygnować
  • podatki od transportu – rzekomo w dbałości o czystsze powietrze

 

Nowe stawki podatków od nieruchomości

To, co najbardziej interesuje mieszkańców Krakowa to jednak podatki od nieruchomości – tutaj również pojawiają się nowe stawki, które jak twierdzą specjaliści nie będą jednak odczuwalne dla pojedynczych mieszkańców. Dla przykładu – opłaty za mieszkanie 70 metrów kwadratowych mają wzrosnąć jedynie o złotówkę.

Lepsza wiadomość czeka na właścicieli działalności gospodarczych, dla których opłaty podatkowe od nieruchomości spadną. Dla przykładu – przedsiębiorca posiadający nieruchomość o powierzchni 100 metrów kwadratowych cieszy się ze spadku stawki podatkowej o 17 złotych.

Wszystko to są koszty, które z powodzeniem domownik jest w stanie rozplanować i odpowiednio zrealizować samodzielnie. W przypadku większych kosztów, warto jednak rozważyć konsultację z doradcą podatkowym w Krakowie, czy innym pracownikiem biura rachunkowego. Zwłaszcza w kontekście rozliczania podatku od nieruchomości, można wiele jeszcze ugrać na skorzystaniu z pomocy fachowców. Istnieje bowiem przeważnie kilka różnych uprzywilejowanych grup specjalnych lokali, jak piekarnie, które rozliczane są na innych warunkach. Inne stawki w Krakowie obowiązują także właścicieli lokali usługowych lub handlowych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, a nie mających więcej niż sto metrów kwadratowych.