Deregulacja zawodu księgowegoDzisiaj na temat ustawy mówiącej o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Ma z nią związek przede wszystkim wprowadzenie swoistej deregulacji, jeśli chodzi o kwestię wydawania certyfikatów księgowych. Ustawa przeszła uchwalona przez Sejm. I chociaż miało to miejsce już ponad dwa lata temu, bo dokładnie w dniu 9 maja 2014 r. to o dziwo nadal wiele osób z branży usług księgowych nadal nie ma o niej pojęcia – stąd wpis.

Oczywiście nie od razu przepisy te weszły do życia, bo jak prawo nakazuje musiało minąć 60 dni od daty publikacji ustawy. Natomiast w tym miejscu przede wszystkim chcemy się skupić na tym o czym prawi ta ustawa, co przewiduje i jaki to ma wpływ na sprawowanie usług księgowych (kliknij i zobacz naszą ofertę).

Przede wszystkim w ustawie tej chodzi o zlikwidowanie instytucji certyfikatu księgowego, to jednak nie koniec – bowiem z taką likwidacją wiąże się fakt, że egzaminy uprawniające do uzyskania tego rodzaju certyfikatu również już nie mają prawa bytu.

 

A więc na czym dokładnie polega deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych która weszła w 2014 roku?

Każda jednostka, która:

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • wyróżnia się niekaralnością w zakresie określonych przestępstw,
  • posiada ubezpieczenie OC

Ma w Polsce prawo prowadzić usługi księgowe, z dniem od 10 sierpnia 2014 r.. Obejmuje to różne czynności, a przede wszystkim takie jak:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • prowadzenie ewidencji podatkowych,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych dla klientów,
  • udzielanie porad podatkowych.

To wielkie ułatwienie, bowiem w związku z tym nie ma się obowiązku zdobycia i posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, tak jak do tej pory gdzie tylko on uprawniał do prowadzenia ksiąg rachunkowych w ramach usług.

Wielu mniej i bardziej zainteresowanych bardzo ucieszyła ta ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Nic dziwnego, bo ta zasadnicza zmiana wymogów usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych otworzyła drogę do biznesu wielu niezależnym księgowym i pasjonatom, którzy chcieli by właśnie świadczyć te usługi. Teraz realizacja takiego planu jest dużo łatwiejsza.

Efekty deregulacji

Ma to wiele bardzo interesujących efektów, które obserwuje się z radością teraz już 2 lata po wprowadzeniu ustawy. Przede wszystkim można mówić o tym, że zmiany te:

  • zdecydowanie ułatwiły dostęp do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • zwiększyły liczbę podmiotów świadczących usługi księgowe w kontekście outsourcingu
  • zwiększyły ilość osób wykonujących ten zawód.

Już nie ma czegoś takiego jak ograniczenia kryteriów merytorycznych, które były dla niektórych ograniczeniem nie do pokonania, na drodze do czynnego spełniania się w branży usług księgowych. Oczywiście warto korzystać ze specjalistycznego wykształcenia w tym kontekście, by móc działać profesjonalnie, rzetelnie i cieszyć się renomą. Państwo jednak nie będzie tego od nas wymagać i nakładać odgórnych obowiązków.

Jeśli ktoś interesuje się tym tematem – warto go zagłębić, bo być może dowie się w ten sposób o szansie na swoją karierę w branży księgowej.

Oferta na prowadzenie ksiąg rachunkowych: http://www.podatki-krakow.com.pl/prowadzenie-ksiegi-przychodow-i-rozchodow-cena/

Zapisz

Zapisz