Usługi księgowe a VAT w praktyceFirm w Polsce przybywa, a każdy mały przedsiębiorca to zawsze potencjalny klient dla specjalisty od rachunkowości i księgowości. Nic zatem dziwnego, że biura rachunkowe w Polsce zaczęły się mnożyć nie tylko w dużych miastach, a coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć również i księgowe usługi świadczone drogą elektroniczną na odległość.

Na pojawieniu się biur rachunkowych doradzających w podatkach korzystać mogą jednak nie tylko sami przedsiębiorcy, którzy zrezygnowali z zatrudnienia samodzielnego księgowego. Ta forma działalności jest korzystna dla samych specjalistów od rachunkowości, bo jak każda firma świadcząca różnego rodzaju usługi może korzystać z prawa do zwolnienia z płacenia podatku VAT. To spora ulga tak samo dla biur rachunkowych, jak i dla ich klientów. Jak jednak wszędzie, również i ten przepis ma pewne ograniczenia. Zgodnie z ustawą o VAT, zwolnienie z jego płacenia uzyskać może przedsiębiorca, dla którego wartość sprzedaży opodatkowanej w minionym roku nie była większa od 150 tysięcy złotych. Od niedawna jednak w ustawie jest jedno ale – z przywileju wykluczone są firmy świadczące usługi doradcze. Jak zmiana ta ma się do usług biur rachunkowych?

Biuro rachunkowe nadal nie musi płacić VAT, jeśli…

Wystarczy spojrzeć na strony internetowe popularnych biur rachunkowych, by znaleźć na nich informację, że wśród usług oferują również doradztwo podatkowe oraz m.in. reprezentację przed organami kontroli podatkowej. Takie podmioty obowiązane są do płacenia VAT. Gdy jednak na liście zabraknie doradztwa, to wciąż biuro rachunkowe może wpisywać się do grupy zwolnionej z VAT. Kluczowe jest przy tym grupowa przyjęte przez PKWiU, w którym rozróżnia się usługi rachunkowo-księgowe oraz doradztwo podatkowe. Tym dwóm usługom przyznaje się też inne symbole.

– usługi rachunkowo-księgowe oznaczone są jako 69.20.2

– doradztwo podatkowe jako 69.20.3

Pod wpływem sporego zamieszania związanego z interpretacją nowych przepisów, wiele biur podatkowych zakupiło kasy fiskalne i zadeklarowało gotowość do płacenia VAT. Jeszcze w zeszłym roku specjaliści z branży poprosili o dokładną interpretację nowych przepisów. Zgodnie z nią, niektóre biura rachunkowe, które nie świadczą usług doradczych, mają prawo korzystać dalej ze zwolnienia z płacenia VAT, a jeśli zadeklarowały, że podatek będą opłacać, mają prawo wycofać się z tej deklaracji.

Obecnie kluczowe dla biura rachunkowego są klasyfikacja PKWiU oraz jasne sprecyzowanie świadczonych usług księgowych. Jeśli biuro uzyskało symbol 69.20.2, a w swojej ofercie posiada jedynie:

– prowadzenie księgowości

– przygotowywanie zeznań podatkowych

prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

– rozliczanie pracowników

– przygotowanie dokumentacji

– przygotowywanie raportów

– obliczanie stawek ZUS

a obrót ze sprzedaży usług nie przekracza określonych w ustawie 150 tysięcy złotych, to ma pełne prawo korzystać ze zwolnienia z płacenia VAT.

 

Korzyści ze zwolnienia z podatku VAT

To spora ulga dla przedsiębiorców, którzy obsługują niewielką ilość klientów, świadczą usługi online, dopiero szukają miejsca w branży. Zwolnienie z VAT to okazja do oszczędności, jednak w przypadku biur rachunkowych wciąż nie można zapominać o innych podstawowych wydatkach. Tym najważniejszym jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia cywilnego, z którego finansowane są odszkodowania za ewentualne pomyłki i błędy w dokumentacji księgowej. Dla wielu potencjalnych klientów prowadzących własną działalność gospodarczą właśnie to ubezpieczenie cywilne i na stosownie wysoką kwotę jest podstawowym argumentem dlaczego decydują się na korzystanie z usług konkretnego biura rachunkowego.