Prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej niechybnie wiąże się z koniecznością prowadzenia usług własnej księgowości i odpowiedniego rozliczania się, chociażby z podatku. Oczywiście jakieś drobne błędy w rachunkowości dają się na koniec rozliczeń rocznych z fiskusem wyłapać, ale w przypadku celowego lub notorycznego złego księgowania własnej działalności gospodarczej, a nawet w przypadku braku określonych dokumentów i dowodów księgowych – przedsiębiorca może liczyć na bardzo poważne konsekwencje w postaci wysokich mandatów skarbowych, ale nie tylko. Dlatego skorzystanie z pomocy doświadczonego i cieszącego się dużym zaufaniem lokalnych klientów biura rachunkowego np. w Krakowie, wydaje się w dzisiejszych czasach szczególnie uzasadnione.

Szczególnie często z pomocy biur rachunkowych korzystają osoby fizyczne, które z tytułu posiadanego wykształcenia czy zawodu mają ogromne wpływy finansowe, ale przeważnie są to jednak inne przedsiębiorstwa handlowo-usługowe. Bardzo często małe i średnie firmy nie są w stanie zainwestować we własny dział księgowy i odpowiednie zaplecze kadrowe, organizacyjne i infrastrukturalne do rozliczania własnej rachunkowości. Dlatego wynajmują do tego celu podwykonawców, a więc firmy zewnętrzne, wśród których najczęściej są to biura rachunkowe specjalizujące się w obsłudze księgowej małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Szeroki zakres usług

Najbardziej podstawowym i najczęściej zamawianym sposobem wsparcia księgowego przez takie biura rachunkowe, jest prowadzenie za przedsiębiorcę jego księgi przychodów i rozchodów. Ostatecznie każde, nawet jednoosobowe przedsiębiorstwo, musi rozliczać się właśnie na podstawie osiąganych w ciągu całego roku przychodów, a także ponoszonych kosztów i innych wydatków, które stanowią rozchody. A ponieważ niejednokrotnie nawet duże korporacje zatrudniające setki młodych ludzi przyjmują tylko i wyłącznie na zasadzie współpracy osoby mogące pochwalić się posiadaniem własnej zarejestrowanej firmy – na rynku codziennie pojawiają się nowe młode osoby, które tylko w celach typowo formalnych i prawno-podatkowych, muszą rozliczać się pod postacią księgi przychodów i rozchodów. Dlatego właśnie jest to najbardziej powszechna usługa świadczona przez absolutnie każde biuro rachunkowe.

Nie oznacza to jednak, że takie biura specjalizują się tylko i wyłącznie w takich usługach, albowiem do przetrwania na tak konkurencyjnym rynku niewątpliwie potrzebne jest posiadanie szerokiego wachlarza możliwości. Świadczenie usług księgowych i finansowych oznacza gotowość do stałego poszerzania własnych kompetencji i poprawianie stosowanych narzędzi, aby jeszcze mocniej uatrakcyjniać i rozwijać własną ofertę względem rywali rynkowych. Przeciętny obecny klient biura rachunkowego może potrzebować także wsparcia w takich działaniach i zadaniach, jak chociażby:

  • reprezentowanie interesów klienta na mocy stosownych upoważnień i pełnomocnictw w przypadku dochodzeń skarbowych lub kontroli księgowych w firmie
  • odpowiadanie na wezwania do złożenia wyjaśnień czy uzupełnienia braków formalnych w dokumentacji księgowej
  • prowadzenie dokumentacji i jej bieżące rozliczanie oraz archiwizowanie wszystkich dokumentów księgowych zgodnie z regułami.