Biuro rachunkowe - jakie ma kosztyProwadzenie biznesu polegającego na udzielaniu porad księgowych, finansowych i rachunkowych, w dzisiejszych czasach jest niesamowicie dochodowe i opłacalne. Zapotrzebowanie, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców i małych oraz średnich firm nie prowadzących własnej obsługi księgowej, regularnie rośnie. Regularny wzrost gospodarczy kraju i bogacenie się klasy średniej przekłada się wprost na wzrost różnych rozliczeń i niezbędnych do spełnienia wymogów formalno-prawnych. Dlatego niejednokrotnie w najlepszych biurach rachunkowych w mieście czy nawet regionie, spotkać można się z bardzo długimi kolejkami osób oczekujących na wizytę, konsultację lub odbiór dokumentacji księgowej.

Wzrost zainteresowania usługami rachunkowymi sprawił, że otwarcie biura świadczącego usługi z szerokiego zakresu pełnych usług księgowości i rachunkowości, nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla osób fizycznych – stało się bardzo dochodowe. Naturalnie w świecie finansów istotny jest prestiż i rekomendacje, jakimi dane biuro może się pochwalić i w tym sektorze doświadczenie oraz wieloletnia obecność na rynku są warte niewątpliwie dużo więcej, niż kapitał. Za pieniądze nie da się w biznesie kupić wszystkiego, ale przy prowadzeniu biznesu opartego tak bardzo na profesjonalizmie, niezbędne jest odpowiednie dofinansowanie własnego biura, aby spełniało odpowiednie standardy i budziło zaufanie oraz komfort wśród obecnych jak i potencjalnych klientów.

 

Dbanie o wizerunek przestrzeni biurowej

O sposobach aranżacji przestrzeni biurowej powstało wiele opracować i biura projektowe oraz architektoniczne doskonale rozumieją, że przestrzeń, w której jednocześnie wykonuje się zlecenia, ale także zarządza biznesem i pozyskuje nowych klientów czy prowadzi negocjacje, musi spełniać określone kryteria. A to oznacza, że każde nowe biuro rachunkowe musi już na samym początku swojego funkcjonowania zderzyć się z pierwszymi poważnymi kosztami organizacyjnymi, w które wchodzą m.in.:

  • Koszty wynajęcia przestrzeni biurowej, które rosną wraz z aspiracjami biura i jego potrzebami kadrowymi. W tym kontekście najpoważniejszym błędem byłoby wprowadzenie się do bardzo małej przestrzeni i nieuwzględnienie możliwości szybkiego wzrostu liczby klientów, a wraz z nią, potrzeb archiwizacyjnych dokumentacji czy obsługi bieżących potrzeb firmy. Problemów takich nie mają bardzo małe biura rachunkowe, które mogą być niekiedy prowadzone z własnego mieszkania.
  • Koszty kadrowe, a więc przede wszystkim utrzymanie pracowników, których wynagrodzenie musi być opłacane od pierwszych dni, nawet jeśli w pierwszych miesiącach funkcjonowania biznesu liczba spływających zleceń nie pozwala jeszcze na całkowite zbilansowanie księgowe. Przeszacowanie swoich potrzeb i zatrudnienie nadmiarowych pracowników może bardzo poważnie zaciążyć na możliwościach organizacyjnych i finansowych młodej firmy.
  • Wydatki na reklamę i promocję, która jest absolutnie niezbędna w przypadku młodych osób i początkującej praktyki zawodowej. Problemu z reklamą nie mają naturalnie ci księgowi i doradcy finansowi, którzy posiadali stałą bazę klientów z poprzedniego miejsca pracy i zakładając własny biznes, mogli większość z nich przyciągnąć ze sobą.

Zapisz

Zapisz