Biura rachunkowe przeszły przez tak zwaną deregulację zawodów. Dziś nie trzeba mieć żadnych pozwoleń, certyfikatów ani specjalistycznego wykształcenia kierunkowego, aby móc swobodnie i w pełni legalnie oferować klientom usługi rachunkowe. Oczywiście w ich oczach osoba, która posiada potwierdzenie posiadanych umiejętności wiele zyska, dlatego chcąc być postrzeganym jako profesjonalista warto byłoby postarać się o odpowiedni certyfikat.

 

Założenie biura rachunkowego

Jak założyć biuro rachunkowe?Na skutek zmiany przepisów prawnych założenie biura rachunkowego w Polsce stało się znacznie prostszym zadaniem do wykonania. Z listy wymagań stawianych właścicielom takich firm zniknął obowiązek ukończenia studiów kierunkowych, a także zdawania egzaminu państwowego i ubiegania się o specjalny certyfikat księgowego. Osoby zainteresowane założeniem biura rachunkowego obowiązuje jednak kilka zasad. Muszą one między innymi spełnić warunek niekaralności oraz pełnoletniości. Poza tym, aby móc rozpocząć świadczenie usług w ramach prowadzenia własnego biura rachunkowego, należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Konieczne jest również zarejestrowanie działalności. Pierwszym krokiem ku temu będzie wypełnienie formularza Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ten jeden dokument pozwala uregulować formalności z najważniejszymi instytucjami państwowymi, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy właściwy urząd skarbowy. Na jego podstawie zostaje zarejestrowane, określona jest również forma jego działalności.

 

Czy na prawdę każdy może otworzyć biuro rachunkowe?

Nie. Pewne zasady i regulacje pozostały niezmienne. Osoba, która chce prowadzić biuro rachunkowe musi spełniać pewne wymagania a wśród nich:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
  • jest niekarana zwłaszcza z zakresu przestępstw na przykład podatkowych.
  • zawrzeć umowę z ubezpieczycielem od szkód powstałych w wyniku wykonywanego zawodu.

 

Jak wygląda sam proces zakładania biura rachunkowego?

Dokładnie tak samo jak w przypadku każdej innej firmy. Należy zgłosić odpowiedni wniosek o wpis do CEIDG. Następnie uzyskać numer REGON. W Urzędzie Skarbowym po złożeniu odpowiedniego wniosku zostanie nadany także Numer Identyfikacji Podatkowej. Swoją działalność trzeba zgłosić także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzeba również pamiętać o tym, żeby pilnować wszystkich kwestii związanych ze zobowiązaniami względem instytucji państwowych. W przeciwnym razie można spodziewać się wysokich sankcji a nawet kar pozbawienia wolności chociażby za oszustwa skarbowe, gdy nie odprowadza się należytych podatków do Urzędu Skarbowego.
 

Własne biuro rachunkowe – co jeszcze można zrobić?

Prowadzenie własnej firmy zwłaszcza na początku wiąże się z licznymi wyzwaniami. I biuro rachunkowe nie jest tu żadnym wyjątkiem. Poza wypełnieniem formalności, trzeba również znaleźć klientów. W tym celu pomagają chociażby certyfikaty. Po zmianie prawa biuro rachunkowe może założyć praktycznie każdy, warto więc postawić na rozwijanie swoich umiejętności i poszerzanie wiedzy. Przydadzą się one w szukaniu klientów, ale także w budowaniu pozycji firmy na rynku podobnych usług.