Uproszczona księgowość – czym jest i na czym polega

Coraz częściej możemy się natknąć na frazę uproszczona księgowość. O ile części z nas ten temat nie interesuje to jest też spora grupa osób, której wątpliwości co do tego pojęcia namnażają się w szybkim tempie. Właśnie tym osobom wychodzimy naprzeciw chcąc dokładnie wyjaśnić na czym polega właśnie ten rodzaj księgowości. Temat ten prawdopodobnie w największym stopniu zainteresuje świeżych przedsiębiorców, którzy właśnie dopiero zaczynają się wdrażać w temat prowadzenia firmy.

Nic dziwnego, bowiem forma księgowości jaką wybierze się dla swojej firmy niejednokrotnie może mieć wpływ na jej być albo nie być. Przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości, a nawet zastanawiają się czy w ogóle mają możliwość wyboru formy księgowania dla swojego biznesu. Jest to tym bardziej istotne z racji tego, że w pewne informacje o rodzajach usług księgowych warto się uzbroić jeszcze przed wizytą w biurze rachunkowym.

 

Forma księgowości – jaką wybrać?

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli znajdziemy takie biuro rachunkowe, które nie tylko solidnie zajmie się naszą księgowością, ale też dobrze doradzi właśnie m.in. co do optymalnej formy księgowości oraz formy opodatkowania, co wydaje się być rzeczą podstawową. Niemniej jednak z racji tego, że to właśnie księgowość wydaje się być stałym i pewnym elementem prowadzenia firmy – każdy przedsiębiorca winien wiedzieć o niej co nieco.

W Polsce wyróżniamy różne formy uproszczonej księgowości – na potrzeby początkujących przedsiębiorców w tym miejscu wyróżnimy 3 podstawowe. Pierwszą z nich jest ryczałt ewidencjonowany, drugą karta podatkowa, natomiast trzecia opcja to KpiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów.

 

Ryczałt ewidencjonowany

Jeśli chodzi o tę formę księgowości to nie uwzględnia się tutaj żadnych kosztów, natomiast należy uiścić w opłatach stałą stawkę podatku względem całości przychodu. Mamy tutaj również do czynienia ze stawkami niższymi aniżeli w przypadku skali podatkowej. Uwaga: ta uproszczona księgowość jest opłacalna wyłącznie w określonych przypadkach.

 

Karta podatkowa

Wyłącznie niektóre formy działalności gospodarczej mogą korzystać z tego rozwiązania. Chodzi o to, że tutaj stawka podatku jest w zależności od wielkości miejscowości w której przedsiębiorca prowadzi daną działalność. Istotne jest również to czy posiada on pracowników i w jakiej ilości.

 

Księga Przychodów i Rozchodów

KpiR to niewątpliwie jeśli chodzi o uproszczone formy prowadzenia księgowości przez przedsiębiorców najpopularniejszy typ. Tutaj podatek jest płacony wyłącznie od osiągniętych zysków. Podatnik wybiera też sposób rozliczania się. Może to wykonywać za pomocą:

  1. skali podatkowej (18% i 32%)
  2. stawki podatku liniowego (19%).

I na koniec trochę teorii:

Księgowość uproszczona to najprościej mówiąc typ księgowości prowadzonej przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych bądź też spółki partnerskie. Warunkiem jest to, by ich przychody netto ze sprzedaży operacji finansowych, towarów oraz produktów nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 1 200 000 euro oczywiście mówimy o tych uzyskanych w poprzednim roku podatkowym.