Biura rachunkowe, a dokładniej prowadzenie działalności związanej z usługami z zakresu księgowości jest określane przez pewne przepisy prawne zawarte w ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dziś biuro rachunkowe może otworzyć każdy. Niemniej jednak w dalszym ciągu najczęściej decydują się na to osoby, które mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe.

 

Prowadzenie biura rachunkowego po wejściu ustawy deregulacyjnej

Aby prowadzić własne biuro rachunkowe w Krakowie, nie trzeba spełniać już tak wielu wymagań. Ustawa deregulacyjna wprowadziła spore zamieszanie w środowisku. Miała swoich zwolenników, liczących na prostsze zasady prowadzenia działalności księgowej i rachunkowej. Sprzeciwiały się jej natomiast środowiska osób od dawna związanych z tą branżą. Niższe wymagania, to zdaniem wielu doświadczonych księgowych, nie tylko większa konkurencja, ale także spadek jakości usług świadczonych przez wiele biur rachunkowych. Mimo burzliwej debaty, omawiana ustawa weszła w życie i obowiązuje od połowy 2014 roku.

 

Minimalne wymagania stawiane księgowym

Kto może założyć biuro rachunkowe?Obecnie aby prowadzić biuro rachunkowe wystarczy nie być skazanym za przestępstwo związane z podatkami czy księgowością. Niekaralności w sprawach gospodarczych musi towarzyszyć również pełna zdolność do czynności prawnych. Obowiązkowym warunkiem pozostaje również rejestracja firmy na zasadach ogólnych oraz wykupienie polisy od odpowiedzialności cywilnej. Nie trzeba natomiast, jak to było przed 2014 rokiem, mieć za sobą kilkuletniego doświadczenia w zawodzie, kierunkowego wykształcenia oraz dysponować państwowym certyfikatem. To znaczne ułatwienia dla wielu potencjalnych księgowych, którzy rozważają założenie i prowadzenie własnego biura rachunkowego. Faktycznie ta zmiana może wpłynąć na rynek usług księgowych i rachunkowych. Nie musi jednak okazać się złą. Praktyka pokazuje, że większa konkurencja oznacza przystępniejsze ceny dla klientów oraz wymusza rozwój poszczególnych firm, dążących do posiadania jak najsilniejszej pozycji rynkowej.

 

Wiedza i umiejętności potrzebne do prowadzenia biura rachunkowego

W Polsce usługi rachunkowe obejmują między innymi:

Do tych czynności potrzebna jest odpowiednia wiedza, doświadczenie i umiejętności. To wszystko można nabyć podczas studiów lub szkoleń. W związku z tym mimo faktu, że usługi rachunkowe może oferować dziś każdy, to nie wszyscy mogą sprostać wymaganiom, które stawiają klienci. Rachunkowość to niesamowicie złożone zagadnienie i odpowiedzialna praca. Przedsiębiorca, który nie zatrudni odpowiednich fachowców naraża się na szereg konsekwencji prawnych, dlatego właśnie z troski o własne i firmowe bezpieczeństwo częściej wybierają takie firmy, które w ich oczach wzbudzają największe zaufanie a odpowiednie certyfikaty z pewnością się do tego przyczyniają.

Jak widać w niektórych przypadkach deregulacja zawodów wydaje się być mocno chybiona. Biura rachunkowe prowadzą bardzo specjalistyczne usługi i nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z natłokiem obowiązków.