Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?Nie znasz się na księgowości? Rzędy cyfr i tabele przyprawiają Cię o zawrót głowy? Pragniesz zlecić obsługę podatkową komuś, kto naprawdę się na tym zna?

Profesjonalizm, rzetelność oraz doskonała znajomość prawa podatkowego to w branży biur rachunkowych niezbędne minimum. Na szczęście, coraz więcej firm specjalizujących się w podatkowej obsłudze klientów indywidualnych i przedsiębiorstw wyróżnia się doskonałym poziomem obsługi i najwyższymi standardami działania.

Kluczową kwestią w przypadku oddawania dokumentów firmy do biura rachunkowego jest wybór odpowiedniego biura. Odpowiednie oznacza w tym wypadku przede wszystkim uczciwe i profesjonalne i nie ma najmniejszego znaczenia, czy biuro z jakiego chcemy korzystać jest niewielkie czy też renomowane i posiada wielu pracowników. Dobrze zwrócić uwagę na fakt, czy biuro jakim jesteśmy zainteresowani oferuje księgowość nie tylko dla małych firm, ale także dla dużych przedsiębiorstw. Może świadczyć to bowiem o jego możliwościach.

Dlaczego jest to tak istotne? Z wielu powodów, jednak najważniejszym jest fakt, iż jak wskazują statystyki, ponad 30 procent spraw sądowych dotyczy właśnie kwestii finansowych, nierzadko mających związek z popełnianiem błędów podatkowych.


Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Aby wybrać najlepsze biuro rachunkowe warto zasięgnąć porady najbliższych osób, które prowadzą podobną do naszej działalność. Jeśli firma z powodzeniem zajmuje się prowadzeniem księgowości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, istnieje spore prawdopodobieństwo, że także w przypadku naszej firmy współpraca przebiegnie bez zarzutu.

Oprócz tego, warto poszukać specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w określonej branży. Jeśli Twoja firma zajmuje się dystrybucją kosmetyków, poszukaj księgowych, którzy mieli już do czynienia z taką dziedziną. Dzięki znajomości tematyki i związanych z nią restrykcji podatkowych wskażą Ci najlepsze w danej sytuacji rozwiązania i opcje.

 

Cechy solidnego biura rachunkowego

Jako, że przedmiotem zainteresowania księgowego jest cały system rejestracyjny księgowości, podczas wyboru odpowiedniej osoby nasza uwaga powinna kierować się w stronę firmy jak najbardziej doświadczonej, która posiada odpowiednie kwalifikacje jak i umiejętności oraz narzędzia do wykonywania takiej pracy. Musi być to również osoba o odpowiednich cechach charakteru, z pewnością spokojna, uczciwa i skrupulatna.

Takie cechy trudno jednak poznać na pierwszy „rzut oka” – podczas wyboru biura rachunkowego warto więc kierować się następującymi zasadami:

  • sprawdzenie opinii o burze w sieci oraz wykonanie wywiadu środowiskowego
  • sprawdzenie legalności biura
  • sprawdzenie posiadanych przez biuro pozwoleń i szkoleń
  • wstępna rozmowa z księgowym
  • odpowiednia organizacja i przestrzeń na księgi rachunkowe

Choć dla przedsiębiorcy liczą się również ceny, na tę kwestię powinno się zwracać najmniejszą uwagę. Na szczęście koszty usług księgowych można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, a to duży plus – kierowanie się niską ceną może jednak zaważyć na prawidłowości wykonywanych zadań. Należy pamiętać, że nie bez powodu ceny w niektórych biurach są aż nadto niskie w porównaniu o innych. Kompetencje pracujących tam osób mogą pozostawiać wiele do życzenia.

 

Nie bój się pytać

Podczas spotkania z przedstawicielem biura rachunkowego nie bój się zadawać pytań. Jako osoba, która nie miała do czynienia z księgowością masz prawo nie znać zasad i norm panujących w tej branży. Jeśli doradca wykaże się cierpliwością i nie zbagatelizuje Twoich wątpliwości możesz być pewien, że masz do czynienia z prawdziwym profesjonalistą.