W niespokojnych czasach, kiedy to wciąż jeszcze przedsiębiorcy dyktują warunki na rynku pracy, dobrym pomysłem na ciekawą karierę zawodową okazać się może założenie własnej działalności gospodarczej. Nie każdy ma w głowie mnóstwo pomysłów na biznes, ale już śmiało można zastanowić się nad otworzeniem firmy typowo usługowej. Szczególnie prężnie rozwijają się małe firmy, które świadczą usługi księgowe i rachunkowe. Jak stać się szczęśliwym posiadaczem jednej z nich?

 

Dobierz PKD na usługi księgowe

W przypadku zwykłych firm zazwyczaj wystarczy rozpisać biznesplan i zarejestrować działalność gospodarczą. W przypadku biur rachunkowych sprawa jest już bardziej skomplikowana. Ponieważ branża ta wymaga znajomości zagadnień typowo księgowych, a nawet prawniczych, koniecznie trzeba mieć do prowadzenia biura stosowne zaświadczenie albo studia kierunkowe. Koniecznie trzeba też pamiętać, że świadczenie tego typu usług wiąże się też ze szczególną odpowiedzialnością. W przypadku specjalistów od rachunkowości i księgowości nie wystarczy więc sam dyplom i dobre referencje. Obowiązkowo każde biuro rachunkowe posiadać też musi specjalne ubezpieczenie cywilne, z którego pokryje się szkody w razie popełnienia błędu. Takie ubezpieczenie nie jest dobrowolne, wymagają go stosowne przepisy. Z kolei już przy rejestracji biura rachunkowego koniecznie określić trzeba również numer PKD. Jeśli chodzi o biura rachunkowe i księgowe ten numer to 69.20 i kryją się pod nim usług księgowe i rachunkowe, jak również i szeroko rozumiane doradztwo podatkowe.

 

Forma usług księgowych

Kiedy poważnie myśli się o założeniu własnego biura rachunkowego, warto dobrze się zastanowić nad formą działalności. Chcąc prowadzić firmę księgową, można:

– działać w pojedynkę

– założyć spółkę

– stworzyć większe przedsiębiorstwo zatrudniające już grupę specjalistów.

Każda z tych opcji ma oczywiście plusy i minusy. W przypadku samodzielnej działalności gospodarczej najlepiej jest skupić się na konkretnym już dziale księgowości. Jeśli do współpracy zaprosi się jeszcze jedną lub więcej osób, można pomyśleć już o specjalizacji i wprowadzeniu swojej oferty na nowe rynki. Duże przedsiębiorstwa z kolei mogą świadczyć swoje usługi w sposób tradycyjny i drogą elektroniczną, mogą też oferować bardziej kompleksowe usługi i zajmować się dużymi klientami.

 

Jakie usługi klienci zlecają najcześciej

Na naszym przykładzie jeśli jednak chodzi o typowe usługi księgowe w Krakowie (przeczytaj o nich), to klienci najczęściej zlecają w biurze:

– prowadzenie pełnej księgowości

– przygotowywanie umów

– przygotowywanie rozliczeń księgowych

– przygotowywanie zeznań podatkowych

– sprawdzenie poprawności dokumentacji przed kontrolą skarbową

– prowadzenie działu kadr i płac w firmie

– rozliczanie urlopów i wyjazdów służbowych pracowników

– rozliczanie sprzętu.

 

Coraz większą popularnością cieszy się też profesjonalne doradztwo podatkowe – sprawdź ofertę. Korzystają z niego tak samo ci, którzy dopiero planują założyć firmę, jak również i ci, którzy już mają własny biznes, ale poważnie myślą nad zmianą formy działalności. Skorzystanie z usług profesjonalisty w tym wypadku okazać się może szansą na spore oszczędności i uniknięcie typowo formalnych komplikacji.