Co wybrać biuro rachunkowe czy własnego księgowego?Prowadzenie firmy to nie tylko pomysł, wdrażanie go w życie i zdobywanie nowych klientów. Romantyczna pogoń za pasją w rzeczywistości ma też odcienie szarości, a w codziennej, dającej sporo satysfakcji pracy trzeba radzić sobie też ze żmudnymi rozliczeniami, księgowością i wszelkiego rodzaju formalnościami. Dla oszczędności wielu przedsiębiorców początkowo decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Chociaż to szansa na oszczędności, to warto pamiętać, że każdy medal ma dwie strony, a chciwy niestety zazwyczaj traci dwa razy.

Prowadzić księgowość samodzielnie? Zagrożenia…

– brak znajomości zmian w przepisach

– nieuporządkowana dokumentacja

– złe przygotowanie do kontroli

– podstawowe błędy w rozliczeniach.

Niestety księgowość to trudna i hermetyczna branża, w której obeznani są tylko wykształceni w tym kierunku i posiadający duże doświadczenie specjaliści. Próba samodzielnej interpretacji przepisów w najlepszym razie może doprowadzić do frustracji, w najgorszych – do sporych strat finansowych i kłopotów natury prawnej.

 

Zatrudnienie własnego księgowego

Kiedy firma choć trochę zaczyna się rozrastać warto zastanowić się nad stworzeniem oddzielnego stanowiska dla księgowego. Specjalista w biurze może zająć się prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczaniem pracowników, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Plusem dla firmy jest też to, że księgowy jest zawsze na miejscu, a ważne dla przedsiębiorstwa dokumenty nie opuszczają biura. To ważne, jeśli chodzi o tworzenie firmowego archiwum i przygotowanie do kontroli ze strony urzędów podatkowych.

Fachowy doradcy i specjaliści od prowadzenia biznesu wyliczają jednak również minusy takiego rozwiązania. Księgowy w firmie to niewątpliwe wygoda, ale czy stworzenie nowego stanowiska faktycznie rozwiązuje wszystkie problemy? Rzeczywiście księgowy na etacie musi mieć konkretne wykształcenie, stale uzupełniać swoją wiedzę, dbać o poprawność dokumentacji. Nie ma jednak osób nieomylnych. Jeśli zatrudnia się osobę bez doświadczenia, to błędy w rachunkach są tylko kwestią czasu, a odpowiedzialność za nie spada przede wszystkim na samego przedsiębiorcę. Księgowy firmie może odpowiadać za pomyłkę, ale jego przełożony może żądać od niego tylko równowartości trzykrotnego wynagrodzenia.

 

Usługi księgowe w biurze rachunkowym

W takim świetle zatrudnienie biura rachunkowego do rozliczania firmy wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Dlaczego? Biura rachunkowe nie tylko świadczą kompleksowe usługi księgowe. Każde z nich obowiązkowo musi posiadać wykupione ubezpieczenie cywilne, z którego pokryte zostaną koszty za ewentualne pomyłki. Przedsiębiorca może więc odetchnąć i spać spokojnie.

Ale to zagwarantowane bezpieczeństwo to tylko jedna z zalet korzystania z usług firmy zewnętrznej. Biuro rachunkowe jest też znacznie tańszym rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Stworzenie nowego stanowiska pracy dla księgowego to dla firmy wydatek rzędu od czterech do nawet dziesięciu tysięcy złotych. W porównaniu z tym zatrudnienie biura jest kilkakrotnie tańsze. Nie trzeba się też obawiać, że biuro nie zatroszczy się odpowiednio o swojego klienta. Przeciwnie, w dużych biurach można liczyć na pracę zespołową specjalistów, a sprawami konkretnych firm zajmują się już wyznaczeni do tego księgowi. Tak samo więc jak księgowy w firmie będą znać specyfikę firmy i o wiele łatwiej przyjdzie im znalezienie bardziej oszczędnych rozwiązań.

Jeśli więc planuje się optymalizację podatkową lub szuka dobrego doradztwa, zawczasu już warto zdecydować się na korzystanie z usług doświadczonego biura rachunkowego.