Pomoc biura rachunkowego

Czym się zajmuje biuro rachunkowePrzedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia rachunkowości. Obejmuje ona szereg różnych zadań. Począwszy od płacenia podatków, przez rozliczanie składek ubezpieczeniowych, na badaniu bilansu i sporządzaniu sprawozdań finansowych firmy skończywszy. Wśród osób prowadzących własną działalność zdecydowana większość decyduje się na zatrudnienie biura rachunkowego, które zajmie się realizacją wyżej wymienionych, jak również wielu innych zadań. Powierzenie rachunkowości specjalistom pozwala zaoszczędzić czas, ale także środki finansowe. Straty i kary w przypadku błędów rozliczeniowych mogą być bowiem znaczące.


Obowiązek rachunkowy

Przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia rachunkowości – nie jest to kwestia wolnej woli. Obejmuje ona szereg różnych zadań. Począwszy od płacenia podatków, przez rozliczanie składek ubezpieczeniowych, na badaniu bilansu i sporządzaniu sprawozdań finansowych firmy skończywszy. Wśród osób prowadzących własną działalność zdecydowana większość decyduje się na zatrudnienie biura rachunkowego, które zajmie się realizacją wyżej wymienionych, jak również wielu innych zadań. Powierzenie rachunkowości specjalistom pozwala zaoszczędzić czas, ale także środki finansowe. Straty i kary w przypadku błędów rozliczeniowych mogą być bowiem znaczące.

 

W czym jeszcze pomoże biuro rachunkowe?

Pracownicy biura rachunkowego wspierają swoich klientów w prowadzeniu dokładnej i skompletowanej dokumentacji. Odpowiadają za dotrzymywanie terminów składania deklaracji, płacenia należności na rzecz różnych podmiotów, nie tylko instytucji państwowych, ale także rozliczania wypłat pracowników. Co więcej, dobre biuro rachunkowe wspiera przedsiębiorców swoją szeroko pojętą wiedzą z zakresu finansów. Odciąża także klientów w załatwianiu licznych spraw urzędowych, związanych z prowadzeniem rachunkowości firmowej. Zatrudniając biuro rachunkowe, można liczyć na sprawne prowadzenie ksiąg oraz to, że będzie w nich panował porządek. Wymienione funkcje to jedynie kilka przykładów zadań, realizowanych przez biuro rachunkowe. Prowadząc działalność gospodarczą, warto szukać najlepszych księgowych. Ich wkład w funkcjonowanie oraz rozwój firmy okazuje się na ogół nieoceniony.

 

Obowiązki księgowego

Codzienne obowiązki księgowego (pełna lista usług księgowych) to między innymi:

  • prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych
  • weryfikacja dowodów księgowych pod względem ich prawidłowości
  • archiwizacja dokumentacji

Jeśli jako klienci sobie tego życzymy, biuro rachunkowe może pełnić również funkcję reprezentanta naszej firmy w urzędzie skarbowym czy ZUSie, biorąc na siebie odpowiedzialność za popełnienie ewentualnych błędów.